Наші бібліотеки ->
Бібліотека в зеркалі преси
КУЛЬТУРА ПОЧИНАЄТЬСЯ З БІБЛІОТЕКИ
З давніх-давен бібліотеки були і залишаються найціннішими скарбницями знань, ознакою цивілізованості суспільства та його розуміння культури як найвищого багатства нації. Сьогодні бібліотеки допомагають учневі та вчителю, урядовцю та пенсіонеру, студенту, досліднику - кожному, хто шукає інформацію, щоб покращити життя – своє і своєї країни, щоб підвищити фаховий рівень, долучитися до світового досвіду, вивчити історію свого та інших народів.
Нині Тернопільська міська централізована бібліотечна система – це колектив однодумців, живий, гнучкий організм, здатний ініціювати і реалізувати оригінальні творчі ідеї та задуми. Фахівці бібліотек завжди в пошуку, тому змін у роботі книгозбірень безліч і стосуються вони всіх без винятку напрямів і форм роботи.
Тернопільська міська ЦБС нараховує 12 бібліотек, які обслуговують понад 30 тис. тернополян. Категорії наших читачів різні: дорослі, юнацтво, діти. Наш книжковий фонд становить майже 400 тис. прим. Для його поповнення, крім бюджетних коштів, залучаються додаткові джерела фінансування, це і кошти від платних послуг, спонсорські, подарункові. Також Національна парламентська бібліотека безкоштовно Презентує нам літературу «Української бібліотечної серії».
Ми вивчаємо інтереси та запити читачів. Проведені соціологічні дослідження та анкетування допомагають визначити, якою має бути книгозбірня, як реалізувати пропозиції тернополян. Тож кожна наша бібліотека в залежності від потреб своїх читачів обрала певний профільний напрям, ми діємо як центри; з питань культури, освіти, роботи з молоддю з національно-патріотичного виховання, з питань екології та валеології, народознавства та краєзнавства, сімейного читання та родинного спілкування, духовного і естетичного розвитку молоді, популяризації української книги, звичаїв і традицій народу, правового виховання та популяризації кращих творів ужиткового мистецтва. Так, центральна міська бібліотека - головна в ЦБС - діє як довідково-методичний центр з питань культури, освіти, науки. За її активного сприяння при бібліотеках організовано літературно-мистецькі вітальні, діють клуби та гуртки за інтересами, проводяться вечори-зустрічі, вечори-презентації, прем’єри книги, уроки державності тощо. До нас на зустрічі з читачами приходять яскраві, творчі особистості, такі як: заступник голови Національної спілки письменників України, лауреат Національної премії ім. Т.Шевченка, український прозаїк В’ячеслав Медвідь, голова Кіровоградської спілки письменників Василь Бондар, секретар Національної спілки письменників України, літератор Андрій Курков, директор Будинку письменників Василь Фольварочний, поетеса Ганна Костів - Гуска, голова Тернопільської спілки письменників, літератор Богдан Бастюк, поет-пісняр Сергій Сірий, письменниця Леся Романчук та ін.
Протягом багатьох років книга служила засобом духовного спілкування батьків з дітьми. Сімейні читання були і залишаються невід’ємною частиною проведення дозвілля разом з близькими і рідними членами родини. Але тільки спільними зусиллями бібліотеки і сім’ї можна підтримати бажання читати, домогтися, щоб книга стала бажаною і потрібною в кожному домі. Тому центральна дитяча бібліотека та бібліотека №5 для дорослих діють як центри сімейного читання та родинного спілкування. В цих бібліотеках оформлено інформаційний куток для батьків, де можна ознайомитись з новинками літератури та отримати консультативну допомогу з проблемних питань виховання. На засідання клубу «Родинна світлиця» центральної дитячої бібліотеки приходять юні читачі з батьками, дідусями і бабусями.
Справжніми школами формування національної самосвідомості стали клуби «Довіра» та «Гармонія» в бібліотеках №2 і №7 для дорослих. Ці любительські об’єднання спонукають молодь до роздумів про свою громадянську позицію, виховуючи в них почуття патріотизму. Для юнацтва тут проводять диспути, брейн-ринги, обговорення книг, надається допомога у соціальній адаптації. Частими гостями на цих заходах є працівник краєзнавчого музею В.Пукач, член ВО «Свобода» М.Головко, член «Історичного клубу» Н.Чорній.
Не один рік працюють літературно-мистецькі гуртки «Писанка» і «Рідне слово» при бібліотеках №2 і №3 для дітей. Сюди залюбки йдуть діти, батьки, вчителі. Малеча цікаво проводить час в «Кімнаті казок» бібліотеки №2 для дітей. Тут можна подивитись мультфільми, послухати казку, просто побавитися з іграшками. Для дошкільнят проводять екскурсії по бібліотеці, ігри. У малюків створюється стійке позитивне ставлення до цього закладу. Ми виховуємо майбутніх читачів і тому колишні юні відвідувачі бібліотеки приходять зі своїми дітьми, бо той, хто змалку полюбив книгу, зріднюється з нею на все життя.
Збереження і примноження славних традицій українського народу, відродження духовності, звичаїв і обрядів Галичанського краю - ось основні напрями діяльності мистецького об’єднання «Дивосвіт», що діє при бібліотеці №5 для дітей. Цей клуб об’єднав любителів декоративно-ужиткового мистецтва. Розмаїтий світ книг, чудова музика, приємний затишок в книгозбірні - все це спонукає до спілкування, бажання збагатитися духовно, долучитися до неповторного світу народних ремесел. Роботи членів клубу, а це і вишивка, і живопис, і аплікації створюють чудові книжково-ілюстративні виставки.
У полі зору бібліотекарів постійно перебувають питання формування правової культури читачів, їх активної життєвої, громадянської позиції.
При бібліотеці №4 для дітей діє клуб правових знань «Довіра», на засідання клубу запрошують представників правоохоронних органів, працівників зі служби у справах неповнолітніх, проводяться різноманітні заходи щодо популяризації літератури даної тематики. Перед юними користувачами виступали і відповідали на запитання начальник кримінальної служби майор Микола Цокало, його заступник Мирослав Ткачук, працівник прокуратури Володимир Хом’як.
Важливим напрямком роботи бібліотек міста є екологічне виховання. Особливо плідно працює в цьому напрямку бібліотека №3 для дорослих. При бібліотеці діє гурток «Друзі природи». Разом з бібліотекарем вони готують різноманітні заходи: природничі мандрівки, вікторини, конкурси, Дні екології тощо. Ця робота проводиться спільно з відділом охорони навколишнього середовища, школами, громадськими організаціями.
Нашими читачами є чимало людей похилого віку, для яких бібліотека є насущною потребою. Відвідування книгозбірні, вибір книги, обговорення прочитаного стає своєрідним ритуалом. Тому наші бібліотеки давно вже стали справжніми культурними центрами, де поєднуються інтереси різних поколінь.
Звичайно, поряд із певними досягненнями існують і проблеми. Невирішеним залишається відкриття нової бібліотеки в районі вулиць Симоненка, Морозенка, та й центральна міська бібліотека потребує нового приміщення.
Завдяки підтримці міського голови Р.Й. Заставного бібліотеки мають можливість вийти на якісно новий рівень обслуговування тернополян. Опікується книгозбірнями і заступник міського голови з гуманітарних питань О.О. Марушій. Він неодноразово зустрічався з колективом, відвідував семінари та масові заходи, сприяв вирішенню проблем, вітав бібліотекарів з професійним святом. У вирішенні нагальних проблем наших установ значною є допомога начальника управління культури і туризму міської ради О.Ф. Слободянюка. Так, були виділені кошти на ремонт приміщення бібліотеки №5 для дорослих, затверджена «Програма поповнення бібліотечних фондів до 2010 року», на часі затвердження «Програми комп'ютеризації бібліотек ЦБС на 2008-2011 роки».
Н. ДЕНИСЮК,
директор Тернопільської міської
централізованої бібліотечної
системи.
|