Головна Фотоальбом Карта сайту

Меню


Нові надходження


Інновації ІННОВАЦІЇ
М.Т.Пашута, О.М.Шкільнюк

ФОРМУВАННЯ ТА КАЛЬКУЛЮВАННЯ СОБІВАРТОСТІ ПРОДУКЦІЇ ФОРМУВАННЯ ТА КАЛЬКУЛЮВАННЯ СОБІВАРТОСТІ ПРОДУКЦІЇ
В.Н. Зоріна, Г.В. Сеніна

Психологія творчості Психологія творчості
В.А. Роменець

Юридична етика Юридична етика
Г.В.Гребеньков, Д.П. Фіолевський


 


Наші бібліотеки -> Бібліотека в зеркалі преси


 

Хто змалку полюбив книгу,

той зріднюється з нею на все життя

 

Бібліотеки були і зали­шаються цінними скарбни­цями знянь, ознакою цивіл­ізованості суспільства та його розуміння культури як багатства нації. Вони допомагають учневі і вчителю, урядовцю та пенсіонеру, студентові, дослідникові - кожному, хто шукає інформацію, щоб поліпшити життя - своєї країни, підвищити фах, долучитися до досвіду, вивчити історію. Кни­гозбірні - це доступ до електронних інформаційних ресурсів, інтернету, рівноп­равне для всіх бібліотечне обслуговування.

 

Про бібліотечні проблеми розповідає директор Тернопільської міської централізованої бібліотечної системи Ніна Денисюк.

- Нині міська централізована бібліотечна система – це, очевидно, колектив однодумців, живий, гнучкий організований, здатний ініціювати і реалізувати оригінальні творчі ідеі та задуми.               

- Так, фахівці бібліотек завжди у пошуку, тому змін у роботі книгозбірень безліч, і стосуються вони всіх напрямів і форм роботи. Міська ЦБС налічує 12 бібліотек, які обслуговують понад 30 тисяч тернополян: дорослих, юнацтво, дітей. Книжковий фонд майже 400 тисяч примірників. Дня поповнення фонду, крім бюджетних коштів, залучаються і додаткові джерела фінансування - кошти від платних послуг, спонсорські, подарункові. Національна парламентська бібліотека безкоштовно презентує книги "Української бібліотечної серії". Книгозбірні давно вийшли за межі обслуговування читачів і стали культурними осередками та центрами дозвілля мешканців міста.

- Як вивчаєте інтереси та запи шчитачів?

- Через соціологічні дослідження і а анкетування визначаємо, якою має бути книгозбірня, як реалізувати пропозиції тернополян. Тож кожна наша бібліотека, залежно від потреб своїх читачів, обрала певний профіль і діє як центр: з питань культури, освіти, роботи із молоддю, з національно патріотичного виховання, з питань екології та валеології, народознавства та краєзнавства, сімейного читання та родинного спілкування, духовного й естетичного розвитку молоді, популяризації української книги, звичаїв і традицій народу, правового виховання та популяризації кращих творів ужиткового мистецтва.

Приміром, центральна міська бібліотека є довідково-методичним  центром з питань культури, освіти, науки. За її активного сприяння при бібліотеках організовано літературно-мистецькі вітальні, діють клуби та гуртки за інтересами, проводяться вечори-зустрічі, вечори-презентації; прем'єри книги, уроки державності тощо. На зустрічі з читачами приходять творчі особистості. Ось деякі з них: заступник голови Національної спілки письменників України, лауреат Національної премії імені Т.Шевченка, український прозаїк В'ячесллв Медвідь, голова Кіровоградської обласної організації Спілки письменників України Василь Бондар, секретар Національної сніпки письменників України, літератор Андрій Курков, директор Будинку письменників Василь Фольварочний, поетеса Ганна Костів-Гуска, голова Тернопільської організації Спілки письменників України, літератор Богдан Башок, поет-пісняр Сергій Сірий, письменниця Леся Романчук, мисткиня, поетеса Марта Чопик, художниця Богдана Дурда та ін.

-  Книга є засобом духовного спілкування між батьками, і дітьми. Якого значення надаєте, сімейним читанням?

- Такічитання були і залишаються невід'ємною частиною проведення дозвілля разом з близькими і рідними членами родини. Але тільки спільними зусиллями бібліотеки і сім'ї можна підтримати бажання читача, домогтися, щоб книга стала бажаною і потрібною в домі. Тому центральна дитяча бібліотека та бібліотека №5 для дорослих діють як центри сімейного читання та родинного спілкування. На засідання клубу "Годинна світлиця" центральної дитячої дитячої бібліотеки юні читачі приходять з батьками, дідусями і бабусями. Разом з бібліотекарями підготували інсценівку за казкою Богдана Чалого "Як Барвінок став героєм": На засіданнях клубу частими гостями є відомі майстрині, поетеси Марта Чопик, Зоя Кульчицька, художниця Богдана Дурда. Разом з ними діти долучаються до світу мистецтва, пробують свої сили у малярстві. Кращі роботи виставляються в бібліотеці, створюються справжні художні експозиції.

- Ніно Анатоліївно, розкажіть, будь ласка, про клубну і гурткову роботу у міських бібліотеках.

- У бібліотеці №5 для дорослих створена і діє бібліотерапевтична картотека "Рятівничі книга", При бібліотеці відкрито літературно-читацьку вітальню "Берегиня", проводяться різноманітні масові заходи: літературні фестивалі, історичні мандрівки, години народознавства, літературно-мистецькі вечори.

Справжніми школами формування національної самосвідомості стали клуби "Довіра" та "Гармонія" в бібліотеках №2 і №7 для дорослих. Ці любительські об'єднання спонукають молодь до роздумів про свою громадянську позицію, виховують у них почуття патріотизму.

Не один рік працюють літературно-мистецькі гуртки "Писанка" і "Рідне слово" - при бібліотеках №2 і №3 для дітей. Сюди залюбки йдуть діти, батьки, вчителі. Малеча цікаво проводить час у "Кімнаті казок" бібліотеки №2. Тут можна подивитись мультфільми, послухати казку, просто побавитися іграшками. Для дошкільнят проводяться екскурсії бібліотекою, гра в бібліотеку, у малюків створюється стійке позитивне ставлення до цього закладу. Ми виховуємо майбутніх читачів, і тому колишні юні відвідувачі бібліотеки згодом приходять зі своїми дітьми, бо той, хто змалку полюбив книгу, зріднюється з нею на все життя.

Мистецьке об'єднашія "Дивосвіт", що діє при бібліотеці №5 для дітей, об'єднало любителів декоративно-ужиткового мистецтва. Розмаїтий світ книг, чудова музика, приємний затишок у книгозбірні - все це збагачує духовно, долучає до неповторного світу народних ремесел. Роботи членів клубу, а це вишивка, живопис, аплікації, стають експонатами книжково-ілюстративних виставок.

У полі зору бібліотекарів постійно перебувають питання формування правової культури читачів, їх активної життєвої, громадської позиції. Так, при бібліотеці №4 для дітей діє клуб правових знань "Довіра". На засідання запрошуються представники правоохоронних органів, працівники зі служби у справах неповнолітніх; популяризується література на цю тему.

Важливим є екологічне виховання. Особливо плідно працює в цьому бібліотека №8 для дорослих, де діє гурток "Друзі природи". Тут готують природничі мандрівки, вікторини, конкурси, Дні екології.

Нашими читачами є чимало людей похилого віку, для яких бібліотека - насущна потреба. Відвідування книгозбірні, вибір книги, обговорення прочитаного стає для старшої людини своєрідним ритуалом, і добре, що в наш стрімкий час відбувається таке.

В останні роки є потреба модернізувати форми спілкування з читачами, насамперед в юнацтвом та дітьми, тому популяризуємо книги через театралізацію, ігрові елементи.

Більшість наших книгозбірні комп'ютеризовані, мають доступ до мережі інтернет, оновлюється веб-сайт ЦБС та електронний каталог.

- У роботі бібліотек, мабуть, існують і проблеми.

- Невирішеним досі залишається відкриття нової бібліотеки в районі вулиць Симоненка, Морозенка, та й центральна міська бібліотека потребує нового приміщення. Але завдяки підтримці міського голови Р.Заставного бібліотеки мають можливість вийти на якісно новий рівень обслуговування тернополян. Опікуються, книгозбірням і заступник міського голови з гуманітарних питань О.Марушій, і начальник управління культури і туризму міської ради О.Слободянюк. Також були виділені кошти на ремонт приміщення бібліотеки №5, затверджена програма поповнення бібліотечних фондів до 2010 року, на часі - затвердження програми комп'ютеризації бібліотек ЦБС до 2011 року.

 

Підготував

Михайло ІВАЩУК

 

.

 



 


 

Copyright CBS © 2008
Сайт розроблено Тернопільською Центральною міською бібліотекою
Всі права захищені