Головна Фотоальбом Карта сайту

Меню


Нові надходження

ФОРМУВАННЯ ТА КАЛЬКУЛЮВАННЯ СОБІВАРТОСТІ ПРОДУКЦІЇ ХРАМИ НАД ХМАРАМИ
А.Свімонішвілі, Д.Робакідзе, Г.Нахуцрішвілі

ФОРМУВАННЯ ТА КАЛЬКУЛЮВАННЯ СОБІВАРТОСТІ ПРОДУКЦІЇ ТРЕМТЯЧІ ЕЛІТИ
Олег Покальчук

ФОРМУВАННЯ ТА КАЛЬКУЛЮВАННЯ СОБІВАРТОСТІ ПРОДУКЦІЇ  МОЯ РУТЕНІЯ
Євстахій Добровольський

 ФОРМУВАННЯ ТА КАЛЬКУЛЮВАННЯ СОБІВАРТОСТІ ПРОДУКЦІЇ ХРЕСТОМ І МЕЧЕМ
Дмитро Донцов

Психологія творчості ГЕРОЇКА ТРАГЕДІЇ КРУТ
В.І. Сергійчук

Інновації УКРАЇНСЬКИЙ МЕНТАЛІТЕТ
 О.С.Стражний

ФОРМУВАННЯ ТА КАЛЬКУЛЮВАННЯ СОБІВАРТОСТІ ПРОДУКЦІЇ ПОЕЗІЯ УКРАЇНСЬКОГО РОМАНТИЗМУ
О.І.Борзенко

Юридична етика ІСТОРІЯ УКРАЇНИ Джерельний опис
В.І. Червінський, М.І. Обушний

Юридична етика Визначні пам'ятки Західної України
Г.Б.Мунін, Х.Й. Роглєв, О.О. Гаца


 

* * *

14 жовтня - День Української Повстанської Армії та Покрови Пресвятої Богородиці

 

Щедра українська земля в усі часи народжувала людей, котрі свої помисли і дії присвячували втіленню в життя заповітної мрії - утвердження Самостійної Соборної Української Держави.

     УПА була створена 14 жовтня 1942 року за рішенням політичного проводу ОУН для захисту мирного населення України від знущань Німецької окупаційної влади. Головнокомандуючим УПА, з 1943р. по 1950р. був Роман Шухевич, псевдонім Тарас Чупринка. Маючи визначні здібності, він створив дієздатну, багаточисельну військову силу, котра потужно протистояла Німецьким і Радянським каральним військам.
     Жахливі наслідки діяльності Радянської влади на Україні, голодомори, репресії, терор на Східній Україні з 1920р. по 1941р., масові вбивства, катування, четвертування людей в тюрмах НКВД на Західній Україні з 1939р. по 1941р. та не менш миролюбна політика Гітлера, остаточно озлобили людей проти Німеччини і Московського більшовизму.
   Жорстокі та антилюдські політичні системи комуністичних та фашистських загарбників сприяли державницьким та патріотичним почуттям мирного населення, котре масово вливалося в ряди УПА. В 1944р. УПА нараховувала близько півмільйона осіб. Саме УПА врятувала населення Західної України від масового терору і повного знищення комуністичним режимом, очолюваним Сталіним. Добре організована УПА вела успішну, але кровопролитну війну із комуністичними загарбниками. УПА тісно співдіяла з підпільною організованою мережею ОУН, отримуючи від них необхідну інформацію.
  

       УПА це широкомасштабний партизанський рух опору, який був дуже добре організованим, мобільним, скоординованим і являв собою дійсно партизанську армію відмінну від усіх інших, що діяли в Другу Світову Війну. УПА ніколи не отримувала міжнародної допомоги. Зброю, боєприпаси, уніформу діставали в бою з нацистами і більшовиками. УПА володіла сіткою підпільних військових навчальних закладів. Також в кожному військовому підрозділі перебував священник, котрий виконував функції капелана.
    Все керівництво УПА було високорелігійним і велику увагу приділяло захисту церкви на Західно-Українських землях від безбожного комуністичного режиму. УПА вела христову війну в ім'я віри, правди, справедливості з диявольським більшовизмом, котрий потопив в крові тисяч священослужителів мільйони вірних християн. Самовіддана боротьба воїнів УПА надовго залишилася в пам'яті народу і сприяла остаточному розвалу соціалізму, краху комуністичних і соціалістичних ідей в світі.
    В УПА були люди різних національностей: росіяни, вірмени, грузини, узбеки, азербайджанці, німці, італійці, євреї і татари. Вони переходили в УПА, протестуючи проти політичних режимів Німеччини і Росії, переховуючись від їх спецслужб. Деякі були просто звільнені при депортації з залізничних ешелонів, при ув'язненні з тюрем Гестапо, СС та НКВД. Підрозділи УПА знищили багато високопоставлених ворожих командирів, котрі приймали участь в каральних операціях проти мирного населення. Два керівники найвищого командного складу ворожих армій Нацистського СА Віктор Люцце і Червоної Армії маршал Микола Ватутін, були знищені УПА.
    Каральні війська СССР жорстоко розправлялися із мирними людьми, котрі матеріально і морально підтримували борців за волю, а також із членами родин воїнів УПА. Найжорстокіші катування зазнавали родичі воїнів української армії, котрі боролися в підпіллі із більшовизмом. В тому числі і родичі головного командного складу УПА. Так, вся родина Романа Шухевича, дружина і малолітні діти, були арештовані, піддані фізичним і моральним катуванням та утримувалися як заручники.
    Мирне населення високо цінувало боротьбу УПА і всіляко підтримувало військові підрозділи УПА. Завдяки підтримці мирного населення та хорошій організаційній діяльності вищого командного складу, успішні бойові дії велися до початку 50-х років і були направлені виключно проти каральної системи СССР. 5 березня 1950 року ворожі спецслужби вистежили в с.Білогорща під Львовом Головнокомандуючого УПА Романа Шухевича з відділом особистої охорони. В нерівній битві з військами НКВД вони загинули, як Герої, знищивши чимало ворогів. Рівно через 3 роки, 5 березня 1953р. помер Сталін.
    З 1950р. по 1954р. очолював УПА Василь Кук, котрий будучи раненим в бою попав в полон. Практично з початку 50-х років за рішенням головного проводу ОУН активні бойові дії згортаються, деякі формування розпускаються, а організаційна мережа переводиться в глибоке підпілля і основний напрям роботи зосереджується на пропагандивно-інформаційній діяльності. Левова частка найкращих сил ОУН
та УПА отримує завдання легалізуватися, щоб в майбутньому підтримати та продовжити національно-визвольну боротьбу. Це завдання було успішно виконано і основні сили були збережені від повного знищення. Ці люди плекали ідею Української Державності протягом усього життя та передали її наступним поколінням. В наслідок чого у 1991 році постає Незалежна Українська Держава. Окремі відділи діяли включно до 60-х років.
    Останній військовий обов'язок воїни УПА виконували в жовтні 1956 року коли сміливо боролися на кордоні з Венгрією, щоб допомогти Венгерському анти-комуністичному повстанню.
    Українська Повстанська Армія була народною армією. Вона діяла в умовах бездержавності протягом багатьох років і повністю утримувалася народом.

 

Веб-сторінки про УПА

 • http://www.oun-upa.org.ua/ – сайт «ОУН-УПА. Легенда спротиву». Присвячений виключно тематиці визвольних змагань 20 – 50-х років ХХ століття. Добре систематизований, є розділи «Енциклопедія», «Документи», «Книжкова полиця», «Фотографії», «Статті», «Книги», «Архів» та інші – що робить дуже легкою та зручною навігацію по сайті. Є обширна бібліотека, куди входять як книги, так і статті,  деякі англійською та російською мовами. Є можливість переглянути  автентичні світлини, ознайомитися з основними документами націоналістичного руху. На сайті міститься велика кількість корисних посилань. Регулярно оновлюється.  Якісне художнє оформлення. Можливо, найкращий сайт у своєму роді.

 • http://www.litopysupa.com/ – сайт видавництва «Літопис УПА». Можна ознайомитися з продукцією видавництва – як уже виданою, так і тією, яка готується та деякими документами. Сайт розділений на окремі розділи – згідно серій видань («Нова серія», «Бібліотека» та ін.) З цього сайту можна вийти на ряд англомовних праць з тематики визвольного руху. У планах адміністраторів – електронна бібліотека  на сайті.  Зручна навігація.

 • http://www.koza.kiev.ua/ – сайт «Українське військо», має окремий розділ, присвячений безпосередньо УПА. Останнім часом перестав функціонувати, знаходиться на реставрації.  Зібрані  підставові відомості, є деякі документи, інтерв’ю (зокрема, з Василем Куком). Непогана  підбірка зображень.  Зручна навігація, добре художнє оформлення.

 • http://www.ukrnationalism.org.ua/ – сайт Молодіжного Націоналістичного Конгресу. Регулярно публікуються цікаві матеріали, зокрема про УПА в Східних теренах України.  Також на сайті є добра бібліотека з проблем націоналістичного руху, сконцентрована передусім на ідеологічних проблемах.  Регулярно оновлюється – особливо розділ публікацій.  Недолік – навігація не зовсім  зручна.

 • http://www.kipiani.org/ – сайт Вахтанга Кіпіані, який містить окремий розділ на тему УПА. Містить переважно статті журналіста.  Відео-матеріалів на сайті практично немає. 

 • www.geocities.com/ua.ukraine/ukrainerus.html Частина Веб-хрестоматії «Україна-Русь», присвячена УПА. Являє собою послідовний, в міру ілюстрований, виклад історії Повстанської Армії, фактологічно насичений, але переобтяжений цитатами. Підходить для тих, хто бажає поглибити свої знання з цього предмета на популярному рівні. Навігація не надто зручна, матеріал з різних розділів частково перекривається. «Плюс» – є цікаві знимки (на жаль, жодного на тему УПА), а також книги в розділі «Історична бібліотека».

 • http://www.upa.com.ua/ / www.tern.ukrpack.net Під обома адресами – один і той же сайт, але різними мовами (українська та англійська). Сайт спеціалізується на тематиці УПА. Розділений за окремими проблемами щодо УПА, є відділи, присвячені персоналіям (Роман Шухевич, Степан Бандера). Насичений фактажем, який, проте, в багатьох випадках потребує перевірки.  Містить матеріали щодо антиповстанських дій  загонів НКВД на Західній Україні і деяку кількість світлин.

 • http://www.exlibris.org.ua/ – українська Інтернет–бібліотека «Екслібрис». Містить переважно історичні дослідження, багата колекція мемуаристики з ХХ століття, також і щодо УПА. Є рідкісні праці. Добра організація сайту суттєво спрощує пошук по ньому.

 • http://www.vijsko.milua.org/ Сайт «Українське військо», тема – історія української армії до сьогодення включно. Сайт поділений на  окремі відділи за епохами розвитку, відділи «Бібліотека» та «Посилання» мають аналогічний внутрішній поділ. Наразі переважають матеріали щодо армії УНР, період УПА представлений менше. Дуже велика кількість різноманітних посилань – що є основною перевагою сайту.

 • http://www.archives.gov.ua/ / http://www.memorial.kiev.ua/  - сайти, на яких містяться документи щодо репресивної політики радянського тоталітарного режиму в Україні, в тому числі і  щодо подій в Західній Україні. Перша адреса – сайт  Держкомархіву,  зазначеній тематиці присвячено тільки окремі відділи. Друга – сайт «Меморіалу». Деталізована структура, зручна навігація, багато посилань.

 • http://poetyka.uazone.net/upa/ - пісні ОУН-УПА

* * *

[ Назад ]

 

Copyright CBS © 2008
Сайт розроблено Тернопільською Центральною міською бібліотекою
Всі права захищені